Pressemelding: Kulturdirektoratet varsler økte kulturforskjeller, Kloden teater svarer med «ta fra de rike»-billetter
11. februar 2026
Kloden teater lanserte i 2024 billettilbudet Peter Pan- og Robin Hood. Dette er et nytt billettkonsept som gir publikum mulighet til å betale etter egen økonomisk evne. Ordningen har bidratt til at flere barn og unge har fått tilgang til scenekunstopplevelser på teatret, uavhengig av lommebok. I en ny rapport fra Kulturdirektoratet bekreftes viktigheten av et slikt tilbud.
Kulturens tilstand
Nye tall som Kulturdirektoratet gikk ut med 26. januar, viser at hvem som bruker kulturtilbudet i Norge i økende grad preges av inntekt, bosted og utdanning. I rapporten Kulturens tilstand 2024 peker Kulturdirektoratet på at kulturtilbudet i praksis har blitt relativt dyrere for folk flest, og at sosiale forskjeller i kulturbruk ser ut til å øke over tid. Samtidig vokser særlig det private og kommersielle tilbudet innen musikk- og scenekunst.
– Tallene fra Kulturdirektoratet bekrefter det vi allerede ser i praksis: Tilgjengelighet kan ikke tas for gitt, sier Ådne Sekkelsten, teatersjef ved Kloden teater. I løpet av de to årene vi har hatt Peter Pan- og Robin Hood-billetter, har billettsalget økt med 27 prosent. Vi selger flere Robin Hood-billetter til 300 kroner enn Peter Pan-billetter til 20 kroner. Det viser at mange er villige til å betale litt mer for at andre også skal få gå i teateret. Med disse billettene kan vi fortsette å bidra til å åpne teatret ytterligere. Kloden teater skal være et sted der flere barn og unge kjenner at scenekunsten faktisk er for dem, sier Sekkelsten.
«Ta fra de rike»
I Peter Pan- og Robin Hood-billetten kan publikum selv velge billettpri
- Peter Pan-billett: 20 kr – for dem som trenger lav pris for å kunne delta.
- Robin Hood-billett: 300 kr – for dem som vil bidra til at andre får samme mulighet.
– I tilbudet vårt betaler de som har mest, for de som har minst, sier Sekkelsten.
– Vi vil at scenekunst skal være et felles gode og ikke et privilegium forbeholdt noen få. Når billettprisene stiger raskere enn lønns- og prisveksten, får det reelle konsekvenser for hvem som har råd til å delta. Med Peter Pan- og Robin Hood-billettene møter vi denne utviklingen med et konkret og inkluderende tiltak.
Barn og ungdom som kjernepublikum
Kloden teater er et teater med barn og ungdom som kjernepublikum, som er etablert øst i Oslo, på Økern, nederst i Groruddalen. Fra første dag har teatret vært tydelige på at billettinntekter ikke kan være en avgjørende del av driftsgrunnlaget.
Peter Pan- og Robin Hood-billettordningen er inspirert av deres samarbeidspartner i Tyskland, Junges Ensemble Stuttgart, som har tilbudt Peter Pan- og Robin Hood-billetter over lengre tid med gode resultater.